Jak funkcjonują piecyki opalane drewnem?

piecyk opalany drewnem

Mówiąc o piecykach opalanych drewnem powinniśmy mieć świadomość tego, że są to urządzenia zaprojektowane po to, aby w procesie spalania drewna możliwe stało się wytwarzanie gorącego powietrza. Pomiędzy paleniskiem i obudową znajduje się zresztą nawet specjalna przestrzeń, która jest przeznaczona właśnie do obiegu powietrza.

piecyk na drewnoSamo powietrze najczęściej pochodzi z bezpośredniego otoczenia, choć w pewnych okolicznościach może być również doprowadzane z zewnątrz. Gdy dociera do podstawy komina inauguruje się proces jego ogrzewania, powietrze wchodzi bowiem w kontakt ze ściankami kominka. Ogrzane w ten sposób powietrze trafia do środowiska domowego.

Gdy analizujemy dystrybucję powietrza do otoczenia nie możemy zresztą nie dostrzec tego, że nie ma tutaj mowy o procesie przypadkowym. W piecach obecne są przeznaczone właśnie do tego celu umocowane z przodu kratki nawiewowe. Bardzo często urządzenie jest też wzbogacone o przewody rurowe, doprowadzają one bowiem ogrzane powietrze do pomieszczeń sąsiadujących z tym, w którym znajduje się piec. I choć dystrybucja ogrzanego powietrza w zdecydowanej większości przypadków wykorzystuje zjawisko konwekcji naturalnej, nie powinno zaskakiwać nas i to, że stosowana bywa również wentylacja wymuszona, a specjalnie do tego celu wyznaczone wentylatory stanowią coraz częstsze wyposażenie.

Stosowanie wymuszonej wentylacji wymaga stosowania regulatora. To właśnie on odpowiada za prędkość przepływu powietrza w zależności od tego, z jaką jego temperaturą mamy do czynienia. Piecyk opalany drewnem bywa również wyposażony w przepustnice regulujące ilość przeznaczonego w danym momencie do spalania powietrza.

Opublikował

Adam Skoczylas

Specjalista-monter ogrzewania, klimatyzacji i urządzeń sanitarnych.