Sposób na dogrzanie mieszkania - piecyki na drewno

piecyk na drewno do domu

Po okresie, w którym inne paliwa były bardzo popularne ludzie zaczęli na nowo dostrzegać, że swoje zalety ma również drewno. Przede wszystkim musimy zaznaczyć, że specjaliści, którzy rynkiem grzewczym się zajmują mówią o tym, że jest pewien trend związany z montowaniem pieców, które zasilane są drewnem. Dokonuje się tego w gospodarstwach leśnych oraz wiejskich.

Najważniejszą przyczyną będzie oczywiście fakt, że inne rodzaje paliwa ciągle drożeją. Natomiast, gdy chodzi o piecyki na drewno zostały one mocno udoskonalone. Drewno opałowe mierzy się w metrach sześciennych, ale najwięcej będzie nam mówić masa opałowa, która podawana jest jako masa właściwa do objętości drewna. Musimy pamiętać o tym, że są dwie różnice między drewnem opałowym. Występuje jako liściaste oraz iglaste.

drewno do piecykaJeśli zależeć będzie nam na kaloryczności przygotowanego opału to najlepiej sprawdzać się będzie drewno liściaste. Tutaj na pewno doskonale sprawdzi się drewno bukowe, które da nam tyle ciepła co 250 litrów oleju. Wzrost zainteresowania drewnem wynika również z tego, że jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się swoją ekologicznością.

Jeśli chodzi o drewno opałowe to jest to paliwo odnawialne, które ciągle rośnie w naszych lasach. W trakcie spalania nie pojawiają się również żadne niezdrowe dla nas odpady gazowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno opałowe musi charakteryzować się należytą wilgotnością. Powinno to być około 20%. Ten poziom drewno będzie w stanie osiągnąć po około dwóch latach intensywnego suszenia.

Jeśli chcemy zadbać o takie ogrzewanie musimy zrobić miejsce do przechowywania drewna. jest to ważna kwestia, która decyduje o tym, czy drewno będzie zachowywało odpowiednią wilgotność.

Opublikował

Jerzy Nakonieczny

Specjalista w zakresie instalacji centralnego ogrzewania