Nowe życie pieca typu "koza"

piec koza

Osoby, które słyszą o piecykach wolnostojących znanych też jako kozy na ogół nie reagują przesadnym entuzjazmem. Trudno się temu zresztą dziwić, jeśli bowiem kozy budzą pewne skojarzenia, nawet przy dobrych chęciach nie można skojarzeń tych nazwać pozytywnymi. Na szczęście, dziś różnią się one w istotny sposób od swoich poprzedników i wiele wskazuje na to, że już wkrótce będziemy świadkami naprawdę istotnych zmian odnoszących się do sposobu ich postrzegania.

Co ważne, już dziś kozy coraz częściej pojawiają się na salonach. Nie dziwi to, gdy uświadomimy sobie, że są one w stanie ogrzać nawet spore powierzchnie, a ich obecność wpływa pozytywnie na panujący w pomieszczeniu nastrój. Osoby zainteresowane kozami i ich możliwościami doceniają również to, że mają do czynienia z rozwiązaniami, które nie stanowią ograniczenia ze względu na swoją wygórowaną cenę. Nie tylko koszt ich zakupu, ale również konserwacji i ogrzewania jest niższy niż ma to miejsce w przypadku kominków. One same powstają zresztą z wykorzystaniem dość zróżnicowanych materiałów, możemy więc liczyć nie tylko na stal i żeliwo, ale także na kafle ceramiczne oraz szkło hartowane.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników nowoczesne piecyki posiadają także specjalne cegły szamotowe. Ich obecność nie jest przypadkowa i sprawia, że piece nie wytracają ciepła tak szybko, jak kozy znane nam sprzed lat. Gdy analizujemy ceny rozwiązań tego typu, nie możemy nie dostrzec tego, że są one dość zróżnicowane. Duże znaczenie wydaje się mieć ich rozmiar okazuje się bowiem, że niewielkie piecyki żeliwne można nabyć nawet za kilkaset złotych.

piecyk typu kozaTylko od nas zależy też, czy piece mają pełnić dodatkowo funkcję ozdobną. Pytanie nie jest przypadkowe, gdy mamy bowiem do czynienia z eleganckim piecem o imponujących gabarytach i bogatych zdobieniach, jego cena może osiągać nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że piece takie najczęściej powstają na indywidualne zamówienie.

Kolejnym problemem, na który możemy napotkać jest ten, który wiąże się z zasilaniem pieca wolnostojącego. Często wykorzystywany jest w tym celu węgiel, od pewnego czasu rośnie jednak również popularność pieców zasilanych brykietem drewnianym oraz drewnem.

Gdy myślimy o zakupie rozwiązania żeliwnego musimy mieć na uwadze to, że nie tylko nagrzewa się ono, ale i wychładza dość szybko. Już choćby dlatego jest ono polecane przede wszystkim tym osobom, które myślą o dogrzewaniu niewielkiego pomieszczenia.

Opublikował

Milena Grodzicka

Projektant instalacji sanitarnych