Czy warto zainwestować w piec wolnostojący na drewno?

piec wolnosotojący na drewno

Można już od dawna słyszeć o rosnącej popularności pieców wolnostojących. Nie trudno się tutaj oprzeć wrażeniu, że długi czas pochodzono do nich z ostrożnością, ale teraz wracają one do łask i cieszą się popularnością, która rzeczywiście jest coraz większa. Dzieje się tak nie przez przypadek.

Te piece posiadają bowiem bardzo wiele zalet i w ostatnich latach mocno się rozwinęły, dlatego ich możliwości są już naprawdę liczne. Tutaj można mówić również o tym, że są to piece, które stały się bezpieczniejsze i są dużo bardziej funkcjonalne niż te, które wykorzystywaliśmy dawniej. Na pewno warto się na nie zdecydować, ale raczej nie będą one głównym źródłem ciepła, ale mogą stanowić dodatek do normalnego ogrzewania w domu czy mieszkaniu. Nie można zapominać również o tym, że do jednego przewodu kominowego da się przyłączyć tylko jeden taki piec. Dlatego trzeba wiedzieć jakie mamy możliwości nim zdecydujemy się na instalacje. Przed samą instalacją trzeba także sprawdzić jak komin wygląda i jego badanie powinien przeprowadzić kominiarz.

Piece wolnostojące mogą być obecnie budowane z żeliwa, stali i każdy z nich będzie miał swoje wady i zalety. Warto zdawać sobie z nich sprawę zanim w ogóle zdecydujemy się na taki zakup. Co szczególnie ważne piece z żeliwa długo się nagrzewają i dla niektórych ta kwestia może być problemowa. Ale z drugiej strony będą długo trzymały ciepło i to znowu jest ich bardzo dużą zaletą.

piecyk na drewnoŻeliwo przy produkcji jest materiałem plastycznym, dlatego jeśli chodzi o estetykę to na pewno piece żeliwne sprawdzają się lepiej i wyglądają doskonale. Właśnie do ładnych ozdobnych wnętrz takie piece pasują bardzo dobrze i na pewno będą się z tymi wnętrzami bardzo dobrze komponowały. Jednocześnie piecyki takie są odporne na korozję. Dlatego świetnie się sprawdzą w momencie, gdy kupimy piec wolnostojący powinno nas również interesować to jaka jest jego moc i jak powinno się dokładać do niego opał.

Ważne będzie również to w jaki sposób usuwa się popiół oraz jak długi piec utrzymuje ciepło. Znaczenie ma również sprawność pieca, która nie powinna być poniżej 70%. Wydaje się, że jest to taka minimalna granica, o którą warto się postarać. Przegląd zalet pieca warto również rozpocząć od tych wrażeń estetycznych, które daje. Tak naprawdę otrzymujemy bowiem możliwość obserwowania płomienia, co jak się okazuje dla niektórych jest ważne.

Poza tym ograniczenia są tutaj mniejsze niż w momencie, gdy byśmy chcieli się zdecydować na montaż kominka. Z tego powodu rzeczywiście będzie warto się na to rozwiązanie zdecydować.

Opublikował

Adam Skoczylas

Specjalista-monter ogrzewania, klimatyzacji i urządzeń sanitarnych.