Gdzie umieścić piec wolnostojący?

gdzie umieścić piec wolnostojący

Te osoby, które chcą zdecydować się na piec wolnostojący coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że jest to doskonała ozdoba wnętrz. Trzeba mieć świadomość, że znaczenie ma miedzy innymi to jak będzie on ustawiony.

Najważniejsze tutaj wydaje się być bezpieczeństwo przeciwpożarowe, o którym musimy zawsze pamiętać. Jest tutaj odpowiedni wymóg zabezpieczenia takiego piecyka. Oczywiście, ważna będzie posadzka, na której powinno się znaleźć około 60 cm materiałów niepalny w od piecyka. Chodzi o odpowiednie izolowanie i zabezpieczenie. Gdy posadzka jest drewniana albo przygotowana z paneli to najlepiej będzie przygotować na to miejsce, gdzie będzie piecyk kawałek szkła albo blachy.

gdzie umieścic piec wolnostojącyW miejscu, gdzie znajduje się piec można także postawić podest z cegły klinkierowej, który będzie w stanie zwiększyć bezpieczeństwo a jednocześnie zagwarantuje nam, że będzie odpowiednia wygoda jego obsługi. Znaczenie ma dla wielu również to jakie jest otoczenie piecyka. Jeśli w pobliżu znajdują się meble z drewna czy sprzęt RTV to na pewno nie jest to dobre rozwiązanie. Nie może być tak, że te przedmioty znajdą się blisko piecyka, ponieważ może dojść do ich szybkiego nagrzania co niestety będzie się wiązało z dużym niebezpieczeństwem, że takie produkty po prostu się zapalą.

Dlatego mówi się, że minimalna odległość o jakiej powinno się myśleć to około 80cm. Ostatecznie te kryteria często są ustalane indywidualnie. Niewskazane będzie także lokowanie pieca blisko ściany. Tutaj jednak wiele powinna nam podpowiedzieć instrukcja, gdzie znajdą się informację o tym jak piec można montować, by zachować normy bezpieczeństwa.

Opublikował

Jerzy Nakonieczny

Specjalista w zakresie instalacji centralnego ogrzewania